tuburi de rulat

Costul tigarilor facute din tuburi de rulat

Desi in urma cu mai multi ani, cand vorbeam de tuburi de rulat vorbeam de ceva aproape ambiguu, iata ca de-a lungul timpului, acestea au ajuns sa fie foarte apreciate, ba chiar sa castige extrem de mult teren in fata celebrului pachet de tigari. Multi se intreaba de ce, iar multi afirma ca per total, costul tigarilor facute din tuburi de rulat ar fi mult mai mic decat costul pachetelor de tigari consumate lunar. Sa fie asta motivul adevarat sau nu? Ei bine, despre asta vom vorbi pe parcursul acestui articol, si anume despre costul tigarilor realizate din tuburi de rulat.

Asadar, tuburile de rulat dar si producatorii de astfel de materiale se bucura de succes odata ce tigarile au inceput sa se scumpeasca tot mai mult. Asa cum am spus si mai sus, vom discuta despre costul tigarilor facute din tuburi de rulat. Calculul nostru va fi lunar, urmand sa stabilim cat ai scoate din buzunar pentru tigarile realizate din tuburi de rulat de-a lungul unei luni intregi, dar si cat ai scoate din buzunar pentru pachetele de tigari consumate de-a lungul unei luni.

Costul tigarilor facute din tuburi de rulat

A venit momentul sa trecem la aritmetica. Pentru o cutie de tuburi de rulat care sa contina in jur de 1.000 de astfel de bucati, nu vei scoate din buzunar mai mult de 20 de lei, vorbind aici de o marca ce practica preturi de nivel mediu.

Din punct de vedere al tutunului, am putea vorbi de un tutun tot de calitate medie, fabricat de cei de la Pall Mall. Pentru o cutie de 1 kilogram nu vei scoate din buzunar mai mult de 100-150 de lei. Ba mai mult, odata achizitionata o astfel de cutie, nu trebuie sa iti faci griji cum ca aceasta va fi terminata intr-o luna. Este aproape imposibil sa consumi 1 kilogram de tutun pe luna.

Asadar, dupa un calcul simplu, pentru doar 170 de lei te vei putea bucura de tigari facute chiar de tine, pentru mai mult de o luna. Iar, daca e sa facem o paralela si o comparatie cu un pachet de tigari, calculele stau astfel: sa presupunem ca pretul pachetului este de 22 de lei, iar o persoana consuma un pachet de tigari la zi. Dupa un calcul simplu observam ca pentru a fuma un pachet de tigari pe zi, vei fi nevoit sa scoti din buzunar nu mai putin de 660 de lei pe luna.

Deci, se observa o diferenta de peste 450 de lei, diferenta care cu siguranta isi spune cuvantul in gospodaria mai multor persoane.

In concluzie, putem afirma fara nicio problema ca tuburile de rulat si implicit tigarile confectionate chiar de catre tine reprezinta o alternativa mult mai buna din punct de vedere al pretului si chiar al calitatii, in comparatie cu tigarile existente pe piata la acest moment.